MARKA MUGGA

Produkty z oferty MUGGA są wytwarzane przez belgijską firmę JAICO, założoną w 1987 roku. To jeden z głównych producentów opatentowanych, odznaczających się wysoką skutecznością środków odstraszających owady. Produkty MUGGA pozostają dopuszczone do sprzedaży na całym świecie. Firma jest partnerem Szwajcarskiego Instytutu Zdrowia Tropikalnego i Zdrowia Publicznego, SwissTPH. Ściśle kooperuje także z Instytutem Medycyny Tropikalnej w Antwerpii.

Produkty MUGGA zdobyły szereg prestiżowych, międzynarodowych wyróżnień oraz nagród. Ich jakość oraz skuteczność została doceniona również w Polsce, gdzie otrzymały wielokrotnie tytuł Konsumenckiego Lidera Jakości w Polsce oraz nagrodę w kategorii Debiut Roku w 2015. Bezsprzecznie należą do najpopularniejszych oraz najskuteczniejszych środków ochrony przed ukąszeniami owadów oraz kleszczy.

Formuła większości produktów MUGGA jest oparta o aktywny składnik chemiczny, tzw. DEET. Początkowo przeznaczony dla celów wojskowych, w połowie XX wieku trafia do komercyjnego użycia.

produkty mugga

DEET

DEET to środek odstraszający (N-dietylo-meta-toluamid), który jest stosowany w produktach do zapobiegania ukąszeniom owadów, takich jak komary, gryzące muchy, pchły i małe owady latające. DEET stanowi bezbarwną ciecz, która ma słaby zapach i nie rozpuszcza się łatwo w wodzie. Został opracowany przez armię amerykańską dla potrzeb ochrony żołnierzy w rejonach tropikalnych. Środki zawierające DEET są używane powszechnie w Stanach Zjednoczonych od 1957 roku (szacuje się, że co najmniej 30% populacji USA rocznie ma do czynienia z tą substancją). Naukowcy nie wiedzą dokładnie, jak DEET działa na owady. Niektóre owady wyczuwają ludzi, wykrywając cząsteczki chemiczne z naszych ciał oraz unoszące się w powietrzu, które wydychamy. Wykazano, że owady poddane działaniu DEET nie są w stanie zlokalizować osoby lub zwierzęcia, ponieważ nie mogą ich wykryć.

IKARYDYNA

Ikarydyna, należąca do rodziny piperydyn, stanowi środek odstraszający przeciwko owadom, stosowany na odzież bądź bezpośrednio na skórę. Cechuje się wysoką skutecznością oraz brakiem jakichkolwiek niepożądanych skutków ubocznych. Jest to bezwonna i bezbarwna substancja chemiczna. Badania wykazały, że optymalne, 20% stężenie ikarydyny zapewnia dwunastogodzinną ochronę przed owadami i kleszczami.

W 2020 roku Komisja Europejska dopuściła stosowanie ikarydyny w produktach, które mają na celu ochronę przed owadami, w tym komarami, muchami, meszkami, kleszczami itp. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje stosowanie ikarydyny, jako środka, który wykazuje wysoką skuteczność, porównywalną do substancji DEET, zachowując przy tym całkowitą neutralność dla naszego organizmu.